Arvo PART

ESTONYALI KLASİK MÜZİK BESTECİSİ.

1970’LERDE KENDİSİNİN GELİŞTİRDİĞİ VE “TİNTİNNABULİ” ADINI VERDİĞİ MİNİMALİST TARZDA ESERLER ÜRETİR. FİLM MÜZİKLERİYLE TANINAN SANATÇI, 1980’LERDEN BU YANA DİNİ VOKAL ESERLER BESTELEMEYE AĞIRLIK VERMİŞTİR. 21. YÜZYILIN EN POPÜLER ÇAĞDAŞ MÜZİK BESTECİSİ SAYILMAKTADIR.

YAŞAMI

ESTONYA’DA, TALLİNN YAKINLARINDA KÜÇÜK BİR KASABA OLAN PAİDE’DE 11 EYLÜL 1935’TE DOĞDU. 1944’TE ÜLKESİNİN SOVYETLER BİRLİĞİ TARAFINDAN İŞGALİNİ GÖRDÜ, 50 YILLIK BU İŞGAL HAYATINDA VE MÜZİĞİNDE ÖNEMLİ ETKİ YARATTI. PEK ÇOK BÜYÜK BESTECİNİN AKSİNE ÇOCUKLUĞUNDA ÇOK BÜYÜK BİR MÜZİK YETENEĞİ ORTAYA ÇIKMAMIŞTI. MÜZİK EĞİTİMİ 1954’TE TALİN MÜZİK ORTAOKULU’NDA BAŞLADI. BİR YIL DOLMADAN ZORUNLU ASKERİ HİZMET NEDENİYLE EĞİTİMİNE ARA VERDİ. OBUACI VE TROMPETÇİ OLARAK ORDU BANDOSUNDA GÖREV YAPTI. ORTAOKULA GERİ DÖNÜNDEN BİR YIL SONRA 1957’DE TALİNN KONSERVATUARI’NA GİRDİ. HEİNO ELLER’İN KOMPOZİSYON ÖĞRENCİSİ OLDU.

ÖĞRENCİLİK YILLARINDA ESTONYA RADYOSU’NDA KAYIT MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞTI, PEK ÇOK SAHNE VE FİLM MÜZİĞİ BESTELEDİ; ÖYLE Kİ 1963’TE KONSERVATUARI BİTİRDİĞİNDE PROFESYONEL BESTECİLER ARASINA ÇOKTAN GİRMİŞTİ. BU DÖNEMDE YARATTIĞI ESERLER SHOSTOKOVİCH VE PROKOFYEV GİBİ RUS NEOKLASİK BESTECİLERİN ETKİSİ ALTINDAYDI. ÖTE YANDAN SCHÖNBERG’İN SERİALİSM TEKNİĞİ GİBİ YENİ TEKNİKLERİ DENEMEKTEN DE GERİ DURMUYORDU VE 1960’TA İLK ORKESTRA ESERİ OLAN “NEKROLOJİ“’Yİ BESTELEDİ. BU BESTE, BİR ESTONYALI BESTECİĞİNİN SERİALİSM TEKNİĞİ İLE YAZDIĞI İLK ESER OLDU. MEZUNİYETİNDEN ÖNCE 1962’DE MOSKOVA’DA DÜZENLENEN GENÇ BESTECİLER YARIŞMASI’NDA BESTELEDİĞİ BİR ÇOCUK KANTATASI VE ORATORYOSU İLE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI.

1960’LARDA DENEYSEL ÇALIŞMALARINA DEVAM ETTİ VE SERİALİSM TEKNİĞİ İLE “1. SENFONİ” VE “PERPETUUM MOBİLE” ADLI ESERLERİNİ YAZDI. 1. SENFONİ’Yİ HEİNO ELLER’E İTHAF ETTİ. DAHA SONRA KOLÂJ TEKNİĞİ İLE ESERLER ÜRETTİ. “COLLAGE ON B-A-C-H” ADLI ÇALIŞMASI KOLÂJ TEKNİĞİ İLE YARATTIĞI ESERLERE ÖRNEKTİR.

ESERLERİNİN BAZISI SOVYET YÖNETİMİNCE BEĞENİLİRKEN, BAZISI YASAKLANDI. 1968’DE “CREDO” ADLI BESTESİNİN YASAKLANMASININ ARDINDAN İNZİVAYA ÇEKİLDİ VE BİR ARAYIŞA GİRDİ. ÖZELLİKLE RÖNESANS ÇAĞI ESERLERİNİ İNCELEDİ. 1971’DE 3. SENFONİ’Yİ BESTELESE DE ARAYIŞI HENÜZ BİTMEMİŞTİ. TEKRAR GİRDİĞİ SESSİZLİK DÖNEMİNİ 1976’DA BOZDU. MÜZİĞİ RADİKAL BİR DEĞİŞİM GEÇİRMİŞ VE LATİNCE’DE “KÜÇÜK ÇANLAR” ANLAMINA GELEN “TİNTİNNABULİ” ADLI BİR TEKNİK GELİŞTİRMİŞTİ. ÇOK AZ SAYIDA SESLE, MİNİMAL BİR ANLAYIŞLA MÜZİK ÜRETMEYE BAŞLADI. TİNTİNABULİ TEKNİĞİ İLE GELİŞTİRDİĞİ İLK ESERİ BİR PİYANO PARÇASI OLAN “FÜR ALİNA“’DIR. 1977’DE ARDI ARDINA ÜÇ YENİ ESERİ GELDİ : “FRATRES“, “TABULA RASA” VE “CANTUS IN MEMORİAM BENJAMİN BRİTTEN“. SONUNCUSU, MÜZİĞİNE HAYRAN OLDUĞU İNGİLİZ BESTECİ BENJAMİN BRİTTEN’İN ÖLÜMÜ ÜZERİNE BESTELEDİĞİ 5 DAKİKALIK ETKİLEYİCİ BİR CENAZE MARŞIYDI.

ARVO PÄRT’IN MÜZİĞİ ARTIK BATI DÜNYASINDA SESLENDİRİLMEYE BAŞLAMIŞTI. ANCAK KENDİ ÜLKESİNDE SOVYET YETKİLİLERİ İLE MÜCADELE ETMESİ GEREKİYORDU. 1980’DE EŞİ VE İKİ OĞLU İLE İSRAİL’E GÖÇ ETMEYE KARAR VERDİ. BU NİYETİNİ HİÇ GERÇEKLEŞTİREMEDİ AMA YAYIMCISININ YARDIMIYLA AİLESİYLE BİRLİKTE VİYANA’YA YERLEŞTİ VE AVUSTURYA VATANDAŞLIĞINA GEÇTİ. ERTESİ SENE BİR BURS ALARAK GİTTİĞİ ALMANYA’YA YERLEŞTİ.

DİNİ METİNLERE DAYALI KORO ÇALIŞMALARINA YÖNELEN PART’İN ESERLERİ ÇOK BEĞENİLMEKTE VE DÜNYA KOROLARI TARAFINDAN SESLENDİRİLMEKTEDİR. BAŞLICA DİNİ ESERLERİ ARASINDA ST. JOHN PASSİON (1982), MAGNİFİCAT (1989), THE BEATİTUDES (1990) VE LİTANY (1994) YER ALIR. SANATÇININ 2010 YILI AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL VE 2011 YILI AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ TALİNN’İN ORTAK SİPARİŞİ ÜZERİNE BESTELEDİĞİ “ADEM’İN YAKARIŞI” ADLI ESERİ İLK DEFA 7 HAZİRAN 2010’DA İSTANBUL’DA AYA İRİNİ’DE SESLENDİRİLDİ.

SANATÇI 1996’DA ABD’NİN EN ÖNEMLİ SANAT KURUMU OLAN AMERİKA SANAT VE EDEBİYAT AKADEMİSİ ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ. ÇEŞİTLİ ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN KENDİSİNE ONURSAL DOKTORA VERİLDİ. 2005’TE 70. DOĞUM GÜNÜNDE ÇEŞİTLİ ESTONYA ŞEHİRLERİNDE ADINA MÜZİK FESTİVALLERİ DÜZENLENDİ.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s