Antonin DVORAK

( 1841 – 1904 )

DVORAK, PRAG IN KUZEYİNDE, MOLDAU IRMAĞININ KENARINDA BULUNAN NEHALOZEVES ADLI KÜÇÜK BİR KÖYDE DÜNYAYA GELMİŞTİR. FRİEDRİCH SMETANA^NIN SENFONİK ŞİİRİ İLE YURDUNUN SEMBOLÜ HALİNE GELEN BU IRMAĞIN KIYISINDA DOĞMUŞ BULUNAN BESTECİ DE, KENDİSİNDEN ÖNCE SMETANA NIN ÇEK FOLKLORUNDAN YARATTIĞI MİLLİ MÜZİĞE BAĞLI KALDI. BU DEVİRDE BİRÇOK AVRUPA MEMLEKETLERİNDE MİLLİ EKOLLER TEŞKİL EDİYOR, HALK ARASINDA YAŞAYAN TÜRLERE DAYALI ROMANTİZM RUHU İLE DOLU TARİHİ, MİLLİ HATIRALARA DAYANAN SANAT ESERLERİ MEYDANA GETİRME ARZUSU UYANIYORDU.

(BU SIRADA KUZEY MEMLEKETLERİNDE ALMAN ROMANTİK MÜZİĞİ İLE SIKI BİR TEMAS HALİNDE BULUNAN NORVEÇLİ EDVARD GRİEG, DANİMARKALI NİELS W. GADE, İSVEÇLİ ANDREAS HALLEN, FİNLANDİYALI ROBERT KAJANUS GİBİ BESTECİLER ETRAFINDA YENİ SANAT ÇEVRELERİ ZUHUR ETMEYE BAŞLADI. BU GELİŞME ZAMANIMIZDA HALA DEVAM ETMEKTE VE CARL NİELSEN İLE JEAN SİBELİUS GİBİ ŞAHSİYETLERDE MÜKEMMEL BİR ŞEKLE VARMIŞ BULUNMAKTADIR).YUKARI ELBE NİN HER İKİ TARAFINDAN UZANAN BOHEMYA ORMANLARINI VE OVALARINI, BİR KALENİN TAÇLANDIRDIĞI VE EFSANELERİN BİR ALTIN KAPLAMA GİBİ GÖLGELENDİRİLDİĞİ PRAG ŞEHRİNİN GÜZELLİĞİNİ, HALK TÜRKÜLERİ, OYUNLARI VE ADETLERİ AKSETTİRİR. RENK RENK BİR MANZARA ARZEDEN BU ÇEVRE GEREK SMETANA NIN ESERLERİNDE GEREKSE DVORAK IN SENFONİK ŞİİRLERİNDE VE ODA MÜZİĞİ ESERLERİNDE İFADESİNİ BULMUŞTUR.

FAKAT BÜTÜN OPERALARININ EN GÜZELİ OLAN SATILMIŞ NİŞANLI YI YARATAN SMETANA DA TAŞRALI BİR DİLİN SIKI ÇERÇEVESİNDE KALAN BU TESİRLER DAHA GENİŞ BİR İFADE KUDRETİNE SAHİP OLAN DVORAK TA ŞÜMULLÜ BİR SEVİYEYE YÜKSELMİŞTİR.DVORAK IN HAYATI BU DEĞİŞİMİ AKSETTİRİR. HAYAT ONU UZAK DÜNYALARA YOLLAMIŞTIR. FAKAT DAİMA YURDUNA İÇTEN BAĞLI KALDI. NE KADAR UZAKLAŞSA YİNE YURDUNA DÖNDÜ. PRAG TA ÖĞRETMENLİK YAPTI, ESERLER YARATTI. BRAHMS IN VE HANS VON BÜLOW UN, DİĞER TARAFTAN LİSZT İN DE TAKDİRİNİ KAZANAN DVORAK, DÜNYANIN İLGİSİNİ ÜZERİNE ÇEKTİ. BERLİN, VİYANA VE CAMBRİDGE DE OLDUĞU KADAR MEMLEKETİNDE DE ZİYADESİYLE TAKDİR TOPLADI. OKYANUSU AŞARAK NEW YORK A GİTTİ VE ORADA DA ŞEREFLİ BİR MEVKİYE ULAŞTI. FAKAT ORADA YERLEŞMEMESİ DİKKATE DEĞER. YENİDÜNYA ONA BİRÇOK İLHAMLAR VERDİ.

SENFONİLERİ, SENFONİK ŞİİRLERİ, KONÇERTOLARI, ODA MÜZİĞİ ESERLERİ, LİEDLERİ VE OPERALARI HEP SLAV DANSLARININ RİTİMLERİNİ TAŞIR. BUNLARI DİNLERKEN GENÇ DVORAK IN KEMANI KOLTUĞUNA ALIP YURDUNUN KÖYLERİNİ GEZEREK DANS HAVALARI ÇALDIĞINI HATIRLARIZ. SANATKARLIĞININ KÖKÜ O KÖYLERİDİR. FAKAT TAHSİLİNİ YAPMASI VE PRAG OPERASINDA ORKESTRA ÜYESİ OLARAK ÇALIŞMASI ONA MENŞEİNİN DIŞINDA OLAN SAHALAR AÇTI. BE SEBEPTEN BİR ÇALGICININ MÜZİSYEN OLMASI TABİİ GÖRÜNMEKTEDİR. EN ÇOK BRAHMS’I ÖRNEK ALDI. FAKAT LİSZT İN DİKKATİNİ DE ÇEKTİ. BU SURETLE, MÜZİKTE TARAF TUTANLARIN O ZAMAN CİDDİYE ALINAN CAN SIKICI TARTIŞMALARINA DA SÜRÜKLENDİ. BEŞ UVERTÜR VE YEDİ SENFONİDEN BAŞKA BEŞ SENFONİK ŞİİR YAZMASI, YARATICILIĞINDA MEVCUT OLAN İKİLİĞİ AÇIKÇA GÖSTERİR. SENFONİLERİNİN EN MEŞHURU YENİ DÜNYADAN ADLI SENFONİSİDİR. FAKAT BU SENFONİNİN YURDUNUN DANSLARINDAN BİRİ OLAN FURİANT IN SAADETİ İLE BİTİŞİ GİBİ, NİHAYET PRAG A, MOLDAU A VE ESKİ DÜNYAYA OLAN SONSUZ HASRETİNE DAYANAMAYIP YİNE YURDUNA DÖNDÜ.LAKİN HER İKİ YOLDA DA DVORAK IN ESAS UNSURU AYNIDIR. BU SAYEDEDİR Kİ, ESERLERİ HAKİKİ MANASIYLA POPÜLER OLMUŞ VE SONRALARI DA DEĞERİNİ KAYBETMEMİŞTİR. BÖYLECE ÇAĞDAŞI ÇAYKOVSKİ İLE AYNI SAFTA BULUNMAKTADIR

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s