Aleksandr BORODİN

1833’DE ST. PETERSBURG’DA LUKA SEMYONOVİCH GEDEANİSHVİLİ ADINDA BİR GÜRCÜ PRENSİN GAYRİMEŞRU OĞLU OLARAK DOĞDU. BABASI ONU KENDİ YERİNE, SERFLERİNDEN PORFİRY BORODİN’İN EVLADI OLARAK KAYDETTİRDİ. PİYANO DERSLERİNİ DE KAPSAYAN İYİ BİR EĞİTİM ALDI. ERKEN YAŞTA HEM BİLİM HEM DE MÜZİKTE KABİLİYET GÖSTERDİ. DAHA SONRALARI HER İKİ ALANDA YOĞUN BİR YAŞAM SÜRDÜ VE 54 YAŞINDA KATILIĞI BİR BALO SIRASINDA ANİ BİR KALP KRİZİ SONUCU YAŞAMA VEDA ETTİ.

KİMYA ÇALIŞMALARI

24 YAŞINDA KİMYA DOKTORASINI TAMAMLADIKTAN SONRA ALMANYA’DA HEİDELBERG’DE EMİL ERLENMEYER’İN LABORATUARINDA ÜÇ SENE BENZEN TÜREVLERİ ÜZERİNE ÇALIŞTI. BU DÖNEMDE BİR SÜRE DE PİSA’DA ORGANİK HALOJEN BİLEŞİKLERİ ÜZERİNE ÇALIŞMA YAPAN BORODİN 1862’DE YAYINLANAN BİR DENEYDE BENZİLKLORİD’DE, FLOR’UN KLOR’LA NÜKLEOFİL YER DEĞİŞMESİNİ İLK OLARAK ELE ALAN KİŞİYDİ. 1939’DA HUNSDİECKER TARAFINDAN YAYINLANAN VE BATI ÜLKELERİNDE HUNSDİECKER REAKSİYONU OLARAK BİLİNEN BENZER BİR REAKSİYON SOVYETLER BİRLİĞİ TARAFINDAN BORODİN REAKSİYONU OLARAK ADLANDIRILDI. RUSYA’YA DÖNDÜKTEN SONRA KÜÇÜK ALDEHİDLERİN SELF-KONDANSASYONU ÜZERİNE ÇALIŞMALARI 1864 VE 1869’DA YAYINLANDI VE BU ALANDA AUGUST KEKULE REKABET ETTİ. ALDOL REAKSİYONUNUN KEŞFİ CHARLES-ADOLF WURTZ İLE BİRLİKLE BORODİN’E ATFEDİLİR. 1872’DE RUS KİMYA CEMİYETİNE ALDEHİD REAKSİYONLARINDA ALKOLE BENZER ÖZELLİKLERİ OLAN BİR YAN ÜRÜNÜN ORTAYA ÇIKTIĞINI BİLDİRDİ VE AYNI YIL YAYINLANAN WURTZ’UN MAKALESİNDEKİ BİLEŞİKLERLE OLAN BENZERLİĞİNE İŞARET ETTİ. 1872’DE YAYINLANAN SON BİLİMSEL MAKALESİNDE AMİP REAKSİYONLARI VE HAYVAN İDRARINDAN ÜRE ELDE EDİLMESİ YÖNTEMLERİ KONU EDİLDİ.

İKİLİ MESLEKİ YAŞAM

ALMANYA’DA BULUNDUĞU SIRADA DAHA SONRA EŞİ OLACAK YEKATERİNA SERGEYEVNA PROTOPOPOVA İLE TANIŞTI VE YETENEKLİ BİR PİYANİST OLAN EŞİ ONUN MÜZİK BEĞENİSİNİN MENDELSSON’DAN SCHUMANN, CHOPİN VE LİSZT’E YÖNELMESİNDE ETKİLİ OLDU. 1862’DE ST. PETERSBURG’A DÖNEREK TIP-CERRAHİ AKADEMİSİNDE HOCALIK YAPMAYA BAŞLADI. 1887’DEKİ ÖLÜMÜNE KADAR BESTECİLİK VE KİMYACI OLARAK YOĞUN VAKTİNİ ALAN UĞRAŞILARI – Kİ BUNLAR ARAŞTIRMA, HOCALIK, ÖĞRENCİLERİNE TEZ DANIŞMANLIĞI YAPMA, AKADEMİ DIŞINDA DERS VERME VE BİLİMSEL YAYINLARI TERCÜME ETMEYİ DE KAPSAMAKTAYDI – ARASINDA ADETA CAMBAZLIK YAPTI. BİR KERESİNDE “KIŞIN, SADECE DERSLERE GİDEMEYECEK KADAR BİTKİN OLDUĞUMDA BESTE YAPABİLİYORUM” DİYE YAZMIŞTI. “BÖYLECE DOSTLARIM ALIŞILMIŞ ŞEKİLDE SAĞLIKLI OLMAMI DEĞİL HASTA OLMAMI TEMENNİ EDİYORLARDI.”

ÖZEL YAŞAMINDAKİ KARMAŞA

BU İKİLİ MESLEKİ YAŞAMI BORODİN’İN EVİNDE SEVİMLİ BİR KARMAŞAYA YOL AÇIYORDU. BESTECİ RİMSKY-KORSAKOV HATIRALARINDA BU DURUMU ŞÖYLE NAKLETTİ: ”ONU ZİYARET ETTİĞİMDE SIKLIKLA YAN DAİREDEKİ LABORATUARINDA ÇALIŞMAKTA OLUR İŞİNİ BİTİRİP BENİMLE BİRLİKTE EVİNE GEÇİP MÜZİK İŞLERİNE, SOHBETLERİNE DALARDI. ANİDEN FIRLAR, BİR ŞEYLERİN KAYNAYIP YANMADIĞINI KONTROL AMACIYLA, LABORATUARA KOŞARDI. BU SIRADA KORİDORLAR İNANILMAZ BİR SESLE SÖYLEDİĞİ YEDİLİ SEKİZLİ MELODİ SEKANSLARIYLA DOLARDI.” BUNLARIN YANI SIRA ARKADAŞLARINA, ÖĞRENCİLERİNE VE ÖZELLİKLE AKRABALARINA KARŞI İYİ HUYLU CÖMERTLİĞİ EVİNİN 1960’LARDA MODA OLAN ŞEKİLDE ÜCRETSİZ HAN GİBİ DOLMASINA YOL AÇIYORDU. TARİHÇİ RİCHARD ANTHONY LEONARD’A GÖRE: “. İNSANLAR GÜNÜN VEYA GECENİN HER SAATİNDE EVİN İÇİNDE ORADAN ORAYA OĞUL VEREN ARILAR GİBİ DOLANIYORDU. TÜM YATAKLAR DOLDUĞUNDA KOLTUKLAR, KORİDORLAR VEYA SANDALYELERDE KESTİRİYORLARDI; PEK SEYREK OLMAYARAK BORODİN’İN YATAĞINDA YATANLARA DA RASTLANIYORDU. EV GENELLİKLE BİR KARIŞIKLIK VE DÜZENSİZLİK YUVASIYDI. BURAYA TAŞINDIKTAN BEŞ YIL SONRA BİLE KARI KOCA BORODİN’LER KİTAP VE MÜZİK MATERYALİ KÜMELERİ, TAMAMEN YERLEŞTİRİLMEMİŞ EŞYA PAKETLERİ ARASINDA YOLLARINI ARIYORLARDI. BORODİN, EN SON NE ZAMAN YEMEK YEDİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN HATIRLAMIŞ GİBİ GÖRÜNMEDİĞİ İÇİN ÖĞÜNLER -AKŞAM SAAT 11’DE BAŞLAYAN ÖĞLE YEMEKLERİ- GİBİ, AKLIN ALMAYACAĞI BİÇİMDE DÜZENSİZDİ. GEÇİCİ MİSAFİRLER, AKRABALAR VE KISMEN YABANCILARIN YANI SIRA BİR KEDİ KOLONİSİ DE -BİR KEDİ ÖZGÜRLÜĞÜ SALONU OLARAK ALGILADIKLARI BORODİN KONAĞINDA- SOFRADAKİ YERİNİ ALIRDI. TÜM BU NEDENLERLE BORODİN MÜZİKTE ÇAĞDAŞLARI KADAR VERİMLİ OLAMADI.

MÜZİK ÇALIŞMALARI

1862’DE TANIŞTIĞI MİLY BALAKİREV’DEN BESTECİLİK DERSLERİ ALDI VE BESTELEDİĞİ İLK SENFONİ 1869’DA ONUN YÖNETİMİNDE İCRA EDİLDİ. AYNI YIL BAŞLADIĞI İKİNCİ SENFONİ 1877’DE EDUARD NAPRAVNİK YÖNETİMİNDE İCRA EDİLDİ VE DİKKATE DEĞER BİR BEĞENİ SAĞLAMADI. ANCAK RİMSKY-KORSAKOV’UN YAPTIĞI KÜÇÜK ORKESTRASYON DEĞİŞİKLİKLERİ SONRASI 1879’DA YİNE ONUN YÖNETİMİNDE BAŞARI KAZANDI. 1869’DA İLK BAŞLADIĞI ESER OLAN 2.SENFONİ’NİN YANI SIRA BAZILARINCA EN BAŞARILI YAPITI OLARAK KABUL EDİLEN, AYNI ZAMANDA EN İYİ RUS TARİHSEL OPERALARI ARASINDA SAYILAN PRENS İGOR’A BAŞLADI. BUGÜN KONSERLERDE AYRI BİR PARÇA OLARAK DA ÇALINAN VE BORODİN’İN EN TANINAN ESERİ OLAN ‘POLOVEÇ DANSLARI’ BU OPERA İÇİNDE YER ALIR. MAALESEF PRENS İGOR BORODİN TARAFINDAN YARIM KALMIŞ VE ÖLÜMÜNDEN SONRA RİMSKY-KORSAKOV İLE ALEXANDER GLAZUNOV TARAFINDAN TAMAMLANMIŞTIR. ÇOK TANINAN DİĞER ESERLERİ ARASINDA ORTA ASYA STEPLERİNDE ADLI SENFONİK ŞİİRİ İLE İKİ TANE YAYLI ÇALGILAR DÖRTLÜSÜ DE VARDIR. BU DÖRTLÜLERİN İKİNCİSİNDEKİ “NOCTURNE” ADLI BÖLÜM BESTECİNİN GÜÇLÜ LİRİSİZMİNİ GÖSTERİR. 1882’DE BAŞLADIĞI ÜÇÜNCÜ SENFONİ ÖLÜMÜNDEN SONRA GLAZUNOV TARAFINDAN TAMAMLANMIŞTIR. ESERLERİ LİRİK GÜCÜ VE ZENGİN ARMONİLERİYLE TANINIR. BATILI BAZI BESTECİLERİN ETKİLERİNİN YANI SIRA BESTELERİNDE RUSYA’YA HAS TATLAR DE İNKÂR EDİLMEYECEK BİÇİMDE HİSSEDİLİR. TUTKULU VE ALIŞILMADIK ARMONİLER İÇEREN MÜZİĞİ CLAUDE DEBUSSY İLE MAURİCE RAVEL ÜZERİNDE GÜÇLÜ TESİR BIRAKMIŞ RAVEL 1913’DE “À LA MANİÈRE DE BORODİNE” İSİMLİ BİR BESTE YAPMIŞTIR.

 

Reklamlar

Aleksandr BORODİN” üzerine 3 düşünce

  1. Приветствую админа этого превосходного сайта.Отличный пост! Ты, как всегда, поражаешь профессионализмом и структурированностью своего материала и игрой слов.А это то, что мне всегда нравилось , то, к чему я всегда стремлюсь сама!

  2. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of Aleksandr BORODÄ°N MÃœZÄ°K ATÖLYESÄ° . Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  3. Aleksandr BORODİN MÜZİK ATÖLYESİ I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks! your article about Aleksandr BORODİN MÜZİK ATÖLYESİBest Regards Craig

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s