Adolphe Charles ADAM

(1803 – 1856)

FRANSIZ BESTECİ VE MÜZİK ELEŞTİRMENİDİR. KENDİSİ ÇOK ÜRETKEN BİR OPERA VE BALE BESTECİSİ OLDU. BUGÜN EN ÜNLÜ BALESİ “GİSELLE” VE “LE CONSAİRE”DİR. EN SON BESTESİNİ 1856’DA TAMAMLAMIŞTIR.

HAYATI

ADOLPHE ADAM PARİS DE DOĞMUŞTUR. BABASI DA KENDİSİ GİBİ BESTEKÂR VE PARİS KONSERVATUARINDA PROFESÖRDÜ. ANNESİ DE BİR FİZİKÇİNİN KIZIDIR. ÇOCUKKEN, MÜZİK ÜZERİNE DAHA FAZLA EĞİTİM GÖRME YERİNE KENDİ KENDİNE ÇALIŞMAYI SEÇMİŞTİR. ARDINDAN PARİS KONSERVATUARINA GİRMİŞTİR. BURADA ORG VE ARMONİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YAPMIŞTIR. ADOLPHE ADAM AYRICA RİTİM ÜZERİNE DAHA FAZLA TECRÜBE KAZANMAK İÇİN TRİANGLE ÇALDI. BUNA KARŞIN GRAND PRİX DE ROMEDA BİR BAŞARI YAKALAYAMAMIŞTIR. BABASI DA ONU MÜZİK ÜZERİNE KARİYER YAPMASI İÇİN DESTEKLEMEMİŞTİR ASLINDA.

20 YAŞINA GELDİĞİNDE PARİS VODVİL EVİ İÇİN ŞARKI YAZIYOR VE GYMNASİE DRAMATİQUE DE ORKESTRADA ÇALIYORDU Kİ DAHA SONRA DA BURADA KORO ŞEFİ OLDU. DİĞER FRANSIZ BESTEKÂRLAR GİBİ, DAHA ÇOK ÇALGI ALETİ ÇALARAK YAŞAMINI DEVAM ETTİRİYORDU. 1825 DE BOÏELDİEU’E YARDIM EDEREK LA DAME BLANCHE İÇİN BİR PİYANO PARÇASI OLUŞTURDU. BİRİKTİRDİĞİ PARASIYLA AVRUPAYI DOLAŞTI VE EUGÈNE SCRİBE İLE TANIŞTI. DAHA SONRA BİRLİKTE ÇALIŞTIRLAR. 1830 DA TOPLAMDA TİYATRO İÇİN 28 BESTE YAPMIŞTI.

ADOLPHE ADAM, MONTMARTRE MEZARLIĞI’NA GÖMÜLMÜŞTÜR.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s